Ionuț Radu, debut în tricoul lui Inter în acest sezon! Antonio Conte s-a ținut de cuvânt, iar românul l-a înlocuit pe Handanovic, în meciul cu Sampdoria

Ionuț Radu a debutat în sfârșit în acest sezon în tricoul lui Inter! Deja campioană, echipa din Milano mizează pe multe rezerve în ultimele partide, așa că românul a intrat la pauza meciului cu Sampdoria.

Antonio Conte a început titular tot cu veteranul Handanovic, dar slovenul a ieșit la pauză, având în vedere că scorul era 3-1 pentru Inter.

Ionuț Radu apărase într-o singură partidă oficială a lui Inter, până sâmbătă. Se întâmpla în ultima etapă din sezonul 2015/2016, când românul era introdus în minutul 72.

Ionuț Radu, plin de emoții! Românul a bifat primul meci în acest sezon în tricoul lui Inter

Vizibil emoționat, după o perioadă extrem de lungă în care doar s-a antrenat cu echipa mare a lui Inter, Ionuț Radu a intrat la începutul reprizei secunde, iar colegii l-au încurajat pe portarul nostru, care a bifat toată repriza secundă a duelului cu Sampdoria.

„Datorită lui Handanovic și Padelli mă simt mai bun, am luat ceva din agresivitatea lor psihologică. M-au ajutat foarte mult să fiu la acest niveluri. Mulțumesc și preparatorilor”, a declarat Ionuț Radu, după meci.

Ionuț Radu a avut parte de un adevărat coșmar în ultimele luni: portarul care a impresionat la Euro U21 din 2019 n-a avut nicio șansă să demonstreze de ce este în stare, fiind folosit doar câte o repriză, în septembrie, în amicalele cu Pisa și Lugano.

Dorit de mai multe echipe din Italia, Ionuț Radu a jucat ultimul meci oficial înaintea pandemiei de coronavirus, pe 9 ianuarie 2020: atunci, Genoa, cu portarul român printre titulari, a pierdut cu Torino la loviturile de departajare, în Cupa Italiei.

Unul dintre liderii naționalei de tineret a României, Ionuț Radu speră să impresioneze în ultimele etape din Serie A, în care are șansa să fie chiar titular în poarta lui Inter.

Publicat: 08 05. 2021, 20:42
Actualizat: 09 05. 2021, 21:39