Vlad Chiricheș impresionează în Serie A! Căpitanul României a fost omul meciului AC Milan – Cremonese. „A fost ca un zid în fața porții!” Ce notă a luat

Vlad Chiricheș (33 de ani) a revenit în forță după accidentarea suferită la finalul lunii martie, iar internaționalul român a fost omul meciului AC Milan – Cremonese.

Vlad Chiricheș impresionează în Serie A! Căpitanul României a fost omul meciului AC Milan – Cremonese! Ce notă a luat

Cremonese s-a duelat cu AC Milan în etapa 33 din Serie A, miercuri, 3 mai, iar partida s-a terminat la egalitate, scor 1-1, după ce David Okereke a înscris pentru oaspeți în minutul 77, în timp ce Junior Messias a egalat pentru milanezi în 90+3.

Vlad Chiricheș a revenit în forță după accidentarea suferită în luna martie, iar căpitanul echipei naționale a României a fost titular în partida jucată de Cremonese cu AC Milan și a fost cel mai bun om de pe teren în fața campioanei en-titre a Italiei.

Vlad Chiricheș, fotbalistul dorit de Cagliari, a stat pe teren în meciul AC Milan – Cremonese până în minutul 73, când în locul său a fost introdus mijlocașul Paolo Ghiglione, însă internaționalul român a fost lăudat pentru prestația sa din partida cu campioana en-titre a Italiei.

Jurnaliștii de la Tuttomercatoweb l-a numit pe Vlad Chiricheș ca fiind cel mai bun jucător de pe teren la partida AC MIlan – Cremonese și l-a notat cu 7. „De departe cel mai bun de pe teren, a fost ca un zid în faţa porţii lui Carnesecchi. A jucat aproape şaptezeci şi cinci de minute şi a menţinut mereu ridicată ştacheta de concentrare. Peste tot şi peste toţi!, a precizat Tuttomercatoweb.

Vlad Chiricheș, primul meci după două luni

Meciul cu AC Milan a fost primul pentru Vlad Chiricheș din 6 martie 2023, după ce avut o perioadă lungă în care s-a recuperat după o ruptură la mușchiul aductor.

Dacă Vlad Chiricheș a fost titularizat în echipa lui Cremonese, nu același lucru s-a întâmplat și cu Ciprian Tătărușanu. Fostul portar al naționalei României a fost rezervă neutilizată, iar francezul Mike Maignan a fost titular.

După remiza de la Milano, Cremonese a făcut 21 de puncte și a rămas pe locul 19 în clasamentul din Serie A, cel care duce în Serie B la finalul sezonului 2022-2023, la patru puncte în fața lui Sampdoria și la șase în spatele lui Spezia, echipa de pe locul 17, cel care salvează de la retrogradare.

Cremonese mai are de disputat cinci meciuri în sezonul 2022-2023 din Serie A, după cum urmează: