VIDEO Nemții s-au făcut de râs în SUA! Gafă de proporții făcută de unul dintre posibilii înlocuitori ai lui Valdes la Barça

Pauza competițională a prilejuit o serie de meciuri amicale. Naționala Germaniei, fără jucători de la Bayern sau Stuttgart, a disputat un meci amical la Washington împotriva Statelor Unite ale Americii.

Spre surprinderea multora, gazdele conduceau în minutul 64 cu scorul de 4-1 în urma reușitelor lui Altidore (’13), ter Stegen (autogol ’16), Dempsey (’60,’64), iar pentru nemți înscrisese Westermann (’52).

Naționala lui Joachim Low și-a revenit pe final și a mai reușit să reducă din proporțiile scorului, Kruse (’79) și Draxler (’81) stabilind scorul final, 4-3 pentru Statele Unite.

Două faze importante s-au derulat pe parcursul partidei. Mai întâi, în minutul 16, atunci când ter Stegen, portarul de 21 de ani aflat pe lista Barcelonei pentru înlocuirea lui Valdes, a comis o gafă de începător și a înscris în propria poartă. Apoi, a urmat cea de-a doua reușită a lui Dempsey, care l-a învins pe Westermann, înlocuitorul lui ter Stegen, cu un șut superb din afara careului.

United States 4-3 Germany Footyroom.com de Futbol2101

Publicat: 03 06. 2013, 09:17
Actualizat: 03 06. 2013, 09:18