VIDEO / Henry și Anelka salvează Franța

This browser does not support the video element.

Franța a obținut primele trei puncte în grupa a 7-a, după victoria cu 2-1 reușită în fața Serbiei. Cu ghilotina deasupra capului, după cum singur mărturisea, selecționerul Franței, Raymond Domenech, a titularizat doi debutanți, Clichy și Gourcuff. A fost un meci în care oaspeții au venit clar la remiză, dovadă sistemul cu cinci mijlocași, tactica dând rezultate până în minutul 54. Atunci, insistența lui Govou, destul de șters până la momentul respectiv, a fost premiată de execuția de rafinament, la colțul scurt, a lui Henry, care a marcat al 46-lea său gol la echipa națională. Sârbii au suferit după numai patru minute o pierdere importantă, Stankovic ieșind accidentat și diminuând mult forța compartimentului lor median.

La pauză, Domenech a făcut o mutare genială, Anelka în locul lui Benzema. Acesta a devenit clar omul meciului, cu două șuturi teribile scoase miraculos de Stojkovic, încălzire pentru reușita de liniștire a Franței, 2-0 în minutul 63, al 12-lea său gol pentru Les Bleus. Gourcuff a trăsnit transversala și, cum se întâmplă adesea în fotbal, din senin a venit fulgerul peste Mandanda, golul lui Ivanovic nefiind prefațat de niciun reviriment sârb. A fost însă singura zvâcnire a oaspeților, insuficientă pentru a nega succesul meritat al Franței. Foarte probabil, pe 11 octombrie, la Constanța, „cocoșii” îl vor avea ca selecționer tot pe Domenech.

Publicat: 11 09. 2008, 01:20
Actualizat: 11 09. 2008, 17:11