VIDEO Brazilia,** regina Americii de Sud! Luis Fabiano a executat Argentina! Vezi rezumatul!

Brazilia a câștigat clar "Finala"  calificărilor sud-americane, învingând Argentina la ea acasă, cu 3-1. Băieții lui Maradona au început meciul în forță și i-au luat tare pe brazilieni, reușind să obțină un corner după doar 40 de secunde de joc. Pe parcurs, meciul s-a echilibrat, cele două echipe nereușind să-și creeze ocazii de gol. Echilibrul a fost spart de două faze fixe. În minutul 24, Elano a centrat dintr-o lovitură liberă, iar Luisao, nemarcat l-a învins pe Andujar cu o lovitură de cap. Fusese prima fază de poartă a brazilienilor.

VEZI AICI REZUMATUL DE LA BRAZILIA – ARGENTINA

În timp ce argentinienii își reveneau din șoc, s-a făcut 2-0. Același Elano a executat, mingea a ajuns la Kaka, care i-a pasat lui Gilberto Silva, iar șutul puternic al acestuia a fost respins cu greu de Andujar, iar din 6 metri, Luis Fabiano a îndeplinit o formalitate.

În ultimele opt minute ale primului mitan s-au consumat cele mai mari șanse ale Argentinei. Mai întâi Maxi Rodriguez a fost blocat senzațional de Julio Cesar, iar apoi Veron a ratat un voleu din apropiere.  Golul căutat de oamenii lui Maradona a venit de la omul care fusese aproape de FC Vaslui, Jesus Datolo, care a marcat cu un trasor de la 30 de metri, Julio Cesar fiind spectator.

Cu toate acestea, speranțele "pumelor" au durat doar două minute, Kaka pasându-i perfect lui Luis Fabiano, iar viitorul adversar al Unirii Urziceni a trecut de Otamendi și apoi l-a lobat elegant pe Andujar. Argentina a forțat până la final, dar Diego Milito sau Messi n-au reușit să puncteze. Cu această victorie, Brazilia și-a asigurat calificarea în Africa de Sud, în timp ce Argentina tremură la calificare, fiind pe locul 4 în grupa Sud-Americană, iar pe Maradona îl așteaptă vremuri grele.

Argentina: Andujar – Zanetti, Dominguez, Otamendi, Heinze – Rodriguez, Mascherano, Veron, Datolo – Messi, Tevez. Au mai jucat: Aguero, Milito.

Brazilia: Julio Cesar – Maicon, Lucio, Luisao, Andre Santos – Gilberto Silva, Felipe Melo – Elano, Kaka, Robinho – Luis Fabiano. Au mai jucat: Dani Alves, Ramires, Adriano.

Publicat: 06 09. 2009, 09:41
Actualizat: 06 09. 2009, 14:48