Victorie pentru Brazilia în amicalul cu Argentina. VIDEO | Faza meciului a fost însă oferită de Messi. Starul Barcelonei a ratat un penalty

Cele mai mari rivale din America de Sud, Brazilia și Argentina, s-au întâlnit într-un amical disputat la Beijing. Meciul a fost în pericol să nu se dispute din cauza poluării din capitala Chinei.
Brazilia s-a impus în fața rivalilor tradiționali, scor 2-0, grație golurilor reușide de Tardelli, iar Leo Messi a ratat un penalty.

Chinezii au vrut să vadă pe viu o dispută între cele mai mari rivale din America de Sud. Brazilia și Argentina și-au deplasat vedetele pe continentul asiatic, pentru un amical care a stârnit un interes uriaș. Cei doi selecționeri n-au menajat nicio vedetă, iar pe teren au intrat încă din primul minut jucători precum Neymar, David Luiz, Lionel Messi sau Di Maria.

Brazilienii au deschis scorul prin Tardelli, în minutul 28, însă Messi a avut șansa egalării în minutul 41. Arbitrul i-a acordat Argentinei un penalty eronat, după o intervenție a lui Danilo la Angel Di Maria. Tacklingul a fost regulamentar, dar centralul partidei a arătat punctul cu var. Soarta a făcut însă dreptate, iar Lionel Messi a ratat.

Brazilia s-a impus cu 2-0 în fața Argentinei, autorul celor două goluri fiind Tardelli (28, 64).

Publicat: 11 10. 2014, 17:20
Actualizat: 11 10. 2014, 17:50