Un fost jucător din Liga 1 a fost inclus în echipa ideală a Cupei Africii pe Națiuni

Camerunezul Michael Ngadeu, fostul jucător de la FC Botoșani, a fost inclus în echipa ideală a Cupei Africii pe Națiuni, competiția câștigată de naționala Camerunului, care a trecut în finală, scor 2-1, de reprezentativa Egiptului, notează cafonline.com.

Egipteanul Mohamed Elneny, legitimat la Arsenal Londra, a deschis scorul în minutul 22, cu un șut precis din careu, sub bara transversală. Camerunezii au întors rezultatul după pauză, prin Nicolas N’Koulou (60′) și Vincent Aboubakar (89′).

Echipa națională de fotbal a Camerunului câștigă Cupa Africii pe Națiuni pentru a cincea oară în istorie, după succesele din 1984, 1988, 2000 și 2002. În prezent, reprezentativa antrenată de Hugo Broos se află pe locul 62 în clasamentul FIFA.

Din echipa ideală a Cupei Africii pe Națiuni face parte și camerunezul Michael Ngadeu, fostul jucător de la FC Botoșani, actualmente la Slavia Praga. Camerunul mai dă în formația ideală încă doi jucători, portarul Fabrice Ondoa și atacantul Christian Bassogog.