Tunisia a învins Algeria, scor 2-1, în grupa B a Cupei Africii pe Națiuni. Naționala lui Mahrez, la un pas de eliminare

Tunisia a câștigat, joi, meciul cu Algeria, scor 2-1, la Franceville, Gabon, în grupa B a Cupei Africii pe Națiuni.

Tunisia a deschis scorul în minutul 50, după autogolul fundașului algerian Mandi. Naim Sliti, atacantul clubului francez Lille, a înscris în minutul 65, din penalty. Algerianul Sofiane Hanni, de la Anderlecht, a stabilit scorul final în minutul 90+1.

Algeria: Asselah – Ghoulam, Bensebaini, Meftah, Mandi – Ghezzal (Bounedjah 69′), Brahimi (Hanni 74′) – Guedioura (Abeid 90+3′), Mahrez, Bentaleb – Slimani. Selecționer: Georges Leekens.

Tunisia: Mathlouthi (Jridi 87′) – Maaloul, Abdennour, Nagguez, Ben Youssef – Sliti, Ben Amor, Sassi – Khazri (Ali Yacoubi 73′), Msakni, Akaichi (Khenissi 78′). Selecționer: Henryk Kasperczak.

În clasamentul grupei B a Cupei Africii pe Națiuni, Tunisia și Senegal au câte 3 puncte, iar Algeria și Zimbabwe au câte un punct. De la ora 21.00, Senegal și Zimbabwe se confruntă tot la Franceville.

Publicat: 19 01. 2017, 20:21
Actualizat: 19 01. 2017, 20:22