Serbia se califică spectaculos la Cupa Mondială din 2022. Portugalia, doar baraj. Toate rezultatele zilei, din preliminarii

Faza grupelor din preliminariile Campionatului Mondial din 2022 se apropie de final cu cea de-a 8-a etapă. Duminică s-au disputat nu mai puțin de zece partide din ultima rundă. Portugalia – Serbia, Spania – Suedia și Croația – Rusia au fost cele mai interesante dueluri ale zilei.

Serbia a dat lovitura serii după ce a învins-o pe Portugalia în deplasare, scor final 1-2, golul victoriei fiind marcat pe final, de către Mitrovic. Cele două naționale s-au aflat la egalitate înainte de start, cu câte 17 puncte, iar lusitanii merg la baraj, în timp ce sârbii pregătesc fiesta calificării.

Spania merge și ea direct la Campionatul Mondial din 2022 după ce a învins la limită Suedia. Fără să fie amenințați de urmăritoarea Grecia (9 puncte), nordicii aveau nevoie de o victorie în deplasare pentru a evita barajul.

Rezultatele zilei din preliminariile Campionatului Mondial 2022

O altă surpriză a fost rezultatul dintre Grecia și Kosovo 1-1. Chiar dacă ambele combatante erau ieșite din orice calcul al calificării, kosovarii obțin un punct foarte important în palmaresul naționalei recent înființate. Pentru gazde, a marcat înainte de pauză Masouras, în timp ce Rrahmani a egalat în minutul 76.

România a ratat calificarea la barajul Campionatului Mondial 2022 din Qatar. Islanda nu a încurcat-o pe Macedonia de Nord, în deplasare, scor final 3-1, iar tricolorii sunt din nou în afara turneului final.

Croația – Rusia 1-0

Malta – Slovacia 0-6

Slovenia – Cipru 2-1

Armenia – Germania 1-4

Liechtenstein – România 0-2

Macedonia de Nord – Islanda 3-1

Grecia – Kosovo 1-1

Luxemburg – Irlanda 0-3