Timo Werner a marcat primul gol pentru Chelsea, dar Tottenham s-a calificat în sferturile Cupei Ligii Angliei. Un star al lui Mourinho a înscris cu două ghete diferite | VIDEO

Tottenham este în sferturile Cupei Ligii Angliei! Echipa lui Jose Mourinho a trecut la loviturile de departajare de Chelsea, pe teren propriu.

În ziua în care Dinamo Kiev a ajuns în grupele Ligii Campionilor, după 3-0 în returul cu Gent, Tottenham a trecut mai departe în Cupa Ligii Angliei, chiar dacă Werner a deschis scorul pentru Chelsea, care n-a putut să o bată sâmbătă pe West Bromwich (3-3), după ce a fost condusă la pauză cu 3-0 de nou-promovata în Premier League.

Werner, la primul gol pentru Chelsea! Tottenham este însă în sferturile Cupei Ligii Angliei

În minutul 19, Werner a marcat cu un șut superb de la marginea careului, izbutind primul gol de când a ajuns la Chelsea.

Lamela a egalat însă în minutul 83, iar meciul a ajuns la loviturile de departajare, acolo unde Mount a îngropat-o pe Chelsea, fiind singurul care a ratat de la 11 metri.

Argentinianul Lamela a uimit pe toată lumea după ce a jucat cu două ghete diferite în derby-ul cu Chelsea, reușind chiar să înscrie în poarta oaspeților: „Am o problemă cu piciorul drept! Cei de la Adidas îmi fac o nouă pereche de ghete, care ar trebui să ajungă mâine. Până atunci, am jucat așa”, a fost explicația inedită a lui Erik Lamela, care n-a mai apucat să vină la Botoșani pentru un duel inedit în Europa League. Moldovenii au fost învinși de Shkendija (0-1), în turul al doilea preliminar.

ECHIPELE:

Tottenham (5-3-2): Lloris – Aurier, Tanganga (Kane 70), Alderweireld, Dier, Reguilon – Fernandes (Hojberg 63), Sissoko, Ndombele – Lamela, Bergwijn (Moura 76).

Chelsea (4-2-3-1): Mendy – Azpilicueta (c), Tomori, Zouma, Chilwell (Emerson 66) – Jorginho, Kovacic (Kante 70) – Hudson-Odoi, Mount, Werner – Giroud (Abraham 76).

Dacă echipele din România se plâng mereu de programul aglomerat, Tottenham ce să mai zică? Spurs va juca joi din nou, de această dată în play-off-ul Europa League, adversara londonezilor urmând să fie Maccabi Haifa.

Publicat: 30 09. 2020, 00:42
Actualizat: 30 09. 2020, 01:25