Steven Gerrard nu a mai rezistat și a luat măsuri drastice! De ce l-a schimbat pe Ianis Hagi imediat după pauza meciului dintre Rangers – Motherwell: „Sunt dezamăgit”

Ianis Hagi, laudat de Steven Gerrard
Vezi galeria foto - 6 poze

Rangers, liderul din Scoția, a scos un egal chinuit, în etapa a 24-a, cu formația Motherwell, ultima clasată, scor 1-1. Ianis Hagi a avut o evoluție dezamăgitoare, iar antrenorul Steven Gerrard a fost nevoit să-l schimbe după pauză.

Cu Hagi titular, Rangers a încasat un gol de la Motherwell în prima repriză, în minutul 21. Imediat după pauză, în minutul 54, Steven Gerrard a luat decizia de a-l schimba pe fiul „Regelui”, iar în locul lui a intrat Itten. Elvețianul a salvat-o de la eșec rușinos pe Rangers, după ce a înscris în minutul 71.

Steven Gerrard își critică jucătorii, după Rangers – Motherwell. De ce l-a schimbat pe Ianis Hagi

Imediat după meci, Steven Gerrard nu a ratat ocazia de a-și taxa jucătorii pentru prestația modestă, inclusiv pe Ianis Hagi.

„Nu cred că avem motive să ne plângem. Noi am apărut în meci după primele 45 de minute. Poate că meritam să câștigăm, dacă ne uităm la jocul din repriza secundă. Realitatea e însă că nu poți câștiga dacă nu te prezinți o repriză. Am fost nevoit să fac o schimbare după prima parte, să transmit un mesaj jucătorilor. Sunt dezamăgit că ne-am trezit greu.

Trebuie să avem atitudine din primul minut, nu după ce facem schimbări. Sper însă că punctul acesta se va dovedi decisiv la finalul sezonului”, a spus managerul lui Rangers la SkySports.

Deși s-a împiedicat cu Motherwell, Rangers are în continuare un avans mare în campionatul Scoției: trupa lui Steven Gerrard are acum 21 de puncte peste rivala Celtic, dar și trei jocuri în plus disputate.

Publicat: 17 01. 2021, 17:38
Actualizat: 17 01. 2021, 22:59