Spania a cucerit „bronzul” la Cupa Confederațiilor

Spania a cucerit bronzul la Cupa Confederațiilor, după ce s-a impus în fața Africii de Sud, scor 3-2, în finala mică a competiției.

Gazdele competiției au deschis scorul în minutul 73 prin Mphela, dar Spania a revenit senzațional pe final. Intrat pe teren în locul lui Fernando Torres, Guiza a înscris de două ori în minutele 87 și 89, însă același Mphela a trimis partida în prelungiri printr-un gol marcat din lovitură liberă, în ultimele secunde ale partidei.

Golul decisiv a fost marcat de Xabi Alonso, în minutul 107. Mijocașul dorit de Real Madrid l-a învins pe Khune din lovitură liberă și a adus "bronzul" pentru Spania.

Spania fusese învinsă în semifinalele Cupei Confederațiilor, cu scorul de 2-0, de SUA.

Finala competiției se va avea duminică seară, de la ora 21:30, între SUA și Brazilia.

Naționala spaniolă, antrenată de Vicente Del Bosque, a evoluat în următoarea formulă: Casillas – Arbeloa, Albiol, Pique, Capdevila – Cazorla, Xabi Alonso, Busquets (Llorente ’81), Riera – Villa (David Silva ’57), Torres (Güiza ’57).

Pentru Africa de Sud, selecționată pregătită de Joel Santana, au evoluat: Khune – Gaxa, Booth, Mokoena, Masilela – Pienaar (Mphela ’64), Dikgacoi, Sibaya, Modise (Van Heerden ’69) – Tshabalala (Mhlongo ’84), Parker.

Publicat: 28 06. 2009, 19:13
Actualizat: 28 06. 2009, 19:20