Scor șocant în fotbal: 41-1! Arbitrul nici nu a vrut să audă că ar putea fluiera mai devreme: „Oprește jocul!”

Football - 2023 / 2024 Premie League - West Ham United vs Arsenal - London Stadium - Sunday 11th February 2024. The Premier League match ball on a plinth awaiting the teams coming out on to the pitch. COLORSPORT / Ashley Western,Image: 845820674, License: Rights-managed, Restrictions: PUBLICATIONxNOTxINxUK, Credit images as "Profimedia/ IMAGO", Model Release: no
Vezi galeria foto - 3 poze

Episod absolut incredibil în fotbalul juvenil din Spania, acolo unde rezultatul final al unui meci absolut inediat a fost 41-1.

În primele 40 de minute ale partidei, Gijon Industrial a marcat de 17 ori, anunțând un veritabil dezastru pentru adversara ei, Club Marino de Luanco.

Rezultat șocant în fotbal! Victorie cu scorul de 41-1

Sâmbătă, 10 februarie, va rămâne o zi specială pentru fotbalul din Spania, din moment ce s-a jucat un meci încheiat cu un scor șocant: 41-1.

Cei de la Gijon Industrial au scris istorie în fotbalul juvenil din Spania, reușind o performanță notabilă la acest nivel: nu mai puțin de 41 de goluri în 80 de minute bifate. Practic, s-a marcat un gol la fiecare două minute, un scenariu care pare desprins dintr-un scenariu SF.

„Nici nu am vrut să jucăm. Am rotit jucătorii, toată lumea a evoluat, dar nu voiam să jucăm”, a spus antrenorul lui Gijon Industrial, conștient de faptul că este o diferență imensă între cele două echipe.

Echipa spulberată de Gijon Industrial este la capătul puterilor: „Indiferent ce ar face, rezultatele rămân același!”

Club Marino de Luanco traversează o perioadă extrem de delicată, iar cei din club recunoscând că nu se poate face nimic pentru redresarea situației.

Gijon putea să înscrie chiar mai mult de 41 de goluri, doar că jucătorii acestei echipe au refuzat pe parcurs să mai treacă de centrul terenului.

„Încercăm să-i încurajăm pe copii cât de mult putem, dar pierdem săptămână de săptămână. E demoralizant. Totuși, ei continuă să vină la antrenament cu entuziasm, însă, indiferent de ce ar face, rezultatele rămân aceleași”, a fost mesajul clubului care tocmai fusese spulberat. Această formație primește în medie 19 goluri pe meci.

„Oprește jocul!”

Arbitrul a fost îndemnat să fluiere mai repede finalul unui meci atipic, însă acesta nici n-a vrut să audă de un astfel de scenariu.

„Oprește jocul!” Acesta a fost mesajul pentru arbitru transmis de căpitanul lui Gijon. Acesta a replicat însă imediat, cu gândul să nu încalce regulamentul: ”Nu se poate, trebuie să jucăm 80 de minute”.

Publicat: 13 02. 2024, 11:26