S-au împlinit 9 ani de la cel mai mare eșec din istoria naționalei Braziliei! Ziua în care reprezentativa Selecao a învățat să numere până la 7 în limba germană

Astăzi, germanii plâng de fericire, iar brazilienii de tristețe. S-au împlinit 9 ani de la meciul istoric dintre Brazilia și Germania, scor 1-7, partidă din semifinalele Cupei Mondiale din 2014.

Victoria zdrobitoare a Germaniei a făcut înconjurul lumii, însă i-a făcut pe brazilieni să poarte doliu național

Astăzi, 8 iulie, în cadrul semifinalelor Cupei Mondiale din 2014, Germania juca pe Estádio Mineirão și reușea să o spulbere pe naționala Braziliei, scor 7-1.
Gruparea Selecao, naționala care a găzduit turneul, a suferit extrem de mult din cauza acelei înfrângeri umilitoare.

După meci, Thomas Müller și Bastian Schweinsteiger au dat dovadă de fair-play și s-au dus să-l consoleze pe Dante, colegul lor de la Bayern.

Germania a înscris cele șapte goluri prin: Thomas Muller, Miroslav Klose, dubla lui Toni Kroos, Sami Khedira și dubla lui Andre Schurrle. În ultimul minut, Oscar a marcat golul de onoare pentru naționala Braziliei.

• În cadrul acelui turneu, naționala lui Joachim Low a învins-o pe Argentina, scor 1-0, în finala de pe Estadio Maracana. Mario Gotze, eroul nemților, a marcat unicul gol al partidei și a trimis Cupa Mondială la Berlin.

Mats Hummels, lecție de modestie după umilința Braziliei din meciul cu Germania: „Trebuie să arăți respect adversarului”

După 30 de minute de joc, naționala Germaniei avea deja 5-0 contra Braziliei. După meci, Mats Hummels, fundașul lui Joachim Low, a vrut să arate respect față de naționala Selecao și a dezvăluit că „die Mannschaft-ul” a oprit matoarele în repriza secundă.

„Am spus clar că trebuie să rămânem concentrați și să nu încercăm să-i umilim. Am spus că trebuie să rămânem serioși și să ne concentrăm. Este ceva ce nu trebuie să arăți pe teren dacă joci.

Trebuie să arăți respect adversarului și a fost foarte important să facem asta și să nu încercăm să arătăm ceva magie sau ceva de genul acesta. A fost important să ne jucăm jocul timp de 90 de minute. Trebuie să ne ținem picioarele pe pământ”, a declarat Mats Hummels.

Publicat: 08 07. 2023, 14:53
Actualizat: 08 07. 2023, 14:58