S-a scris istorie în Liga Națiunilor! Gibraltar a detonat „bomba” și a obținut prima victorie din istorie, după 22 de meciuri și 107 goluri primite. Cine s-a făcut de râs

Zi istorică pentru fotbalul din Gibraltar! Sâmbătă seară, la Erevan, micuța țară a câștigat primul meci din istorie, 1-0 contra Armeniei, la Erevan, după golul marcat de Chipolina, din penalty, în minutul 50.

Afiliată UEFA în 2013, Gibraltar pierduse toate meciurile oficiale jucate până acum, 22 la rând, marcase doar cinci goluri și primse 107, iar contra Armeniei lui Mkhitaryan pleca cu șanse minime, casele de pariuri oferind o cotă de 34 pentru o adevărată „bombă”. Una care s-a produs!

În minutul 50, Chipolina a transformat un penalty, iar golul a fost suficient pentru ca Gibraltarul să plece cu trei puncte de la Erevan, să se aleagă cu prima victorie în cinci ani de existență ca națională afiliată FIFA și să se răzbune pentru o mare gafă a armenilor.

Înaintea partidei, la stațiile de amplificare de pe stadionul din Erevan s-a auzit imnul Liechtensteinului în locul celui al Gibraltarului, iar contul de twitter al micuței națiuni a reacționat imediat: „Suntem foarte dezamăgiți!”, a fost mesajul oaspeților, înainte ca armenii să-și ceară scuze pentru greșeală.

După succesul istoric, național condusă de Julio Cesar Ribas egalează Armenia și Liechtenstein (trei puncte) în Grupa 4 a Ligii D din Liga Națiunilor. Lider e Macedonia, cu nouă puncte din nouă și golaveraj 8-1.

Publicat: 14 10. 2018, 08:47
Actualizat: 14 10. 2018, 08:48