Rezultatele serii în preliminariile EURO 2024. Romelu Lukaku dă patru goluri într-o repriză, în timp ce vecinii sârbi reușesc și ei să se califice la Europeanul din Germania

Duminică, 19 noiembrie, a avut loc o altă serie de meciuri din campania de calificare la EURO 2024.

Naționala Belgiei a zdrobit-o pe Azerbaidjan, scor 5-0, în preliminariile de calificare la EURO 2024. Romelu Lukaku, atacantul celor de la AS Roma, le-a umplut poarta azerilor prin cele patru goluri pe care le-a înscris în prima repriză. Deși au remizat cu Bulgaria, scor 2-2, sârbii au reușit și ei să își asigure prezența la turneul final de anul viitor.

Portugalia lui Cristiano Ronaldo a învins-o fără probleme pe Islanda, scor 2-0, în timp ce Scoția a remizat contra Norvegiei, scor 3-3. Luxemburg a câștigat la limită contra naționalei din Liechtenstein, scor 1-0, în timp ce Spania s-a impus categoric în fața reprezentativei din Georgia, scor 3-1. Suedia a reușit să o răpună pe Estonia, scor 2-0, în timp ce Bosnia a fost întoarsă de Slovacia, deși a condus cu 1-0.

• Serbia – Bulgaria 2-2 (grupa G)
  • Ungaria – Muntenegru 3-1 (grupa G)
  • Belgia – Azerbaidjan 5-0 (grupa F)
  • Suedia – Estonia 2-0 (grupa F)
  • Bosnia și Herțegovina – Slovacia 1-2 (grupa J)
  • Liechtenstein – Luxemburg 0-1 (grupa J)
  • Portugalia – Islanda 2-0 (grupa J)
  • Scoția – Norvegia 3-3 (grupa A)