„Reuniune de clasă” pentru Campioana Mondială din 1998. FOTO | Zizou & Co, cină în Paris

Pe 12 iulie 1998, pe Stade de France, echipa națională a Franței a câstigat prima Cupă Mondială din istorie, după victoria cu 3-0 în fața Braziliei. Zinedine Zidane a fost eroul meciului, marcând două goluri în poarta lui Taffarel ( minutul 27 și minutul 45 ) în fața a 75 de mii de spectatori.

16 ani mai târziu,  Zinedine Zidane (42 de ani), actualul manager de la Real Madrid Castilla, și colegii săi din naționala de aur de la „Coupe du Monde 1998” s-au întâlnit la o cină și un pahar de vin, într-un restaurant din Paris. Zizou a postat pe contul său de Instagram o poză alături de: Fabien Barthez, Lilian Thuram, Christian Karembeu, Frank Lebeuf, Bixente Lizarazu, Didier Deschamps, și căpitanul Laurent Blanc: „Franța ’98 la Paris! Cina cu bunii mei prieteni!”

Celălat marcator al meciului, Emmanuel Petit (minutul 90) a lipsit de la reuniune, la fel și Desailly și Guivarc’h.

Publicat: 04 12. 2014, 17:28
Actualizat: 04 12. 2014, 17:29