Real Madrid la prima înfrângere în noua „eră galactică”

Real Madrid a suferit prima înfrângere din noua eră "galactică" proclamată de Florentino Perez. Juventus Torino i-a învins pe madrileni cu 2-1, 1-1 la pauză, și le-a refuzat accesul în finala turneului amical internațional, Cupa Păcii.

Golurile italienilor au fost marcate de Cannavaro, în minutul 3 și de Salihamidzici, în min.49, în timp ce pentru Real a marcat Cristiano Ronaldo, în minutul 41, din penalty.

Ibericii se pot scuza prin faptul că antrenorul Manuel Pellegrini, a menajat câțiva fotbaliști importanți precum brazilianul Kaka sau fundașii Raul Albiol și Alvaro Arbeloa.

Juventus a folosit în meciul de stadionul Sanchez Pizjuan, următoarea garnitură: Buffon – Grygera, Chiellini, Cannavaro, Salihamidzic – camoranesi, Melo, Tiago -Giovinco- Del piero, Amauri.

De partea cealaltă, Real a trimis în teren un "unsprezece" format din: Dudek – Torres, Pepe, Metzelder, Drenthe – Diarra, Granero – Ronaldo, Guti, Raul – Benzema.

În finala competiției, Juventus se va întâlni cu Aston villa, care a învins pe FC porto cu scorul de 2-0. Învingătoarea turneului va primi două milioane de euro, finalista – un milion, iar echipele de pe locurile trei și patru câte 500.000 de euro.

Publicat: 01 08. 2009, 16:09
Actualizat: 01 08. 2009, 16:18