Prima reacție a lui Lionel Messi, după scandalul uriaș pe care l-a provocat la meciul pierdut de Argentina cu Uruguay! Cuvinte dure pentru un adversar: „Să învețe asta”

Argentina's Lionel Messi lifts the ball during the World Cup final soccer match between Argentina and France at the Lusail Stadium in Lusail, Qatar, Sunday, Dec. 18, 2022. (AP Photo/Frank Augstein)
Vezi galeria foto - 6 poze

Lionel Messi a oferit prima reacție după scandalul în care a fost implicat în timpul meciului pe care Argentina l-a pierdut cu 2-0 în fața selecționatei din Uruguay.

Lionel Messi, implicat într-un scandal în timpul meciului dintre Argentina și Uruguay

Meciul câștigat de Uruguay cu 2-0 în fața echipei naționale a Argentinei, din calificările pentru Cupa Mondială, a fost unul cu scântei, însuși starul Lionel Messi, recunoscut pentru calmul de care dă aproape mereu dovadă, fiind la un pas să se încaiere cu adversarii.

„La Celeste” a deschis scorul cu puțin timp înainte de finalul primei reprize, când Ronaldo Araujo, apărătorul de la FC Barcelona l-a învins pe Emiliano Martinez (minutul 41). Portarul echipei naționale a Uruguayului era neînvins de 752 de minute, ultimul gol încasat datând de la finala Cupei Mondiale din Qatar, câștigată de sud-americani după loviturile de departajare împotriva Franței.

Elevii lui Marcelo Bielsa nu au reușit doar să își conserve acest avantaj, ci chiar să mărească diferența de pe tabela de marcaj, Darwin Nunez, atacantul lui FC Liverpool, înscriind în minutul 87.

Înfrângerea de pe La Bombonera, din Buenos Aires, a fost prima pe care au suferit-o „pumele” din 22 noiembrie 2022, când cedau în mod surprinzător în fața Arabiei Saudite, 2-1 în primul meci din faza grupelor de la Cupa Mondială.

Rivalitatea binecunoscută dintre Argentina și Uruguay a fost la un pas să cauzeze o încăierare în minutul 19 al meciului, când mai mulți jucători au fost implicați într-un conflict. Duelul la limita regulamentului dintre Romero și Maximiliano Araujo i-a „încins” pe ceilalți 20 de jucători de pe teren, iar Rodrigo De Paul a început să se certe cu Ugarte, apoi „ștafeta” a fost preluată de Mathias Olivera și Lionel Messi.

Lionel Messi (36 de ani), care a fost la un pas să se încaiere cu Mathias Olivera (26 de ani) în timpul meciului pierdut de Argentina, 0-2 cu Uruguay, a reacționat și a transmis că mult mai tânărul său adversar trebuie să învețe să respecte.

„E normal să fie tensiune în astfel de meciuri… Împotriva Uruguayului e mereu așa. Prefer să nu spun ceea ce cred.

Tinerii trebuie să învețe de la cei mai mari și să respecte. Clasicul acesta a fost întotdeauna unul intens, dur, însă întotdeauna s-a jucat cu mult respect. Trebuie să învețe puțin”, a spus Lionel Messi, la finalul meciului.

Publicat: 17 11. 2023, 14:25