Prestația lui Ciprian Tătărușanu din meciul Milan – AS Roma, analizată de Gazzetta dello Sport. „N-a fost un debut grozav!” Ce notă a primit românul

Tatarusanu, titular pentru AC Milan cu Sparta Praga, in Europa League

Prestația lui Ciprian Tătărușanu din meciul AC Milan – AS Roma, scor 3-3, iar jurnaliștii italieni de la Gazzetta dello Sport a analizat evoluția internaționalului român.

Ciprian Tătărușanu a încasat trei goluri în meciul AC Milan – AS Roma, scor 3-3, iar italienii de la Gazzetta dello Sport susțin ăc debutul internaționalului român nu a fost unul grozav. Goalkeeperul a fost titularizat după ce Gianluigi Donnarumma a fost depistat pozitiv cu noul COVID-19.

Mai mult, Gazzetta dello Sport i-a acordat lui Ciprian Tătărușanu cea mai mică notă din echipa lui AC Milan. Internaționalul român a primit 5, ia italienii se așteaptă ca Stefano Pioli să îl titularizeze pe Antonio, fratele lui Gianluigi Donnarumma, la următoarele partide.

Prestația lui Ciprian Tătărușanu din meciul Milan – AS Roma, analizată de Gazzetta dello Sport

„N-a fost un debut grozav pentru Tătărușanu. Titularizat în absența lui Donnarumma, din cauza COVID-19, portarul lui Milan nu prea a fost pregătit pentru debut. Poate că Pioli va analiza situația pentru meciul de joi, din Europa League, dar și pentru următoarele, dat fiind că timpul de recuperare al lui Gigio nu este cunoscut. Al treilea portar al lui Milan este fratele lui Gigio, Antonio Donnarumma.

În minutul 14, când Milan conducea cu 1-0, la un corner al Romei, Tătărușanu a ieșit greșit și-a permis lui Dzeko să facă 1-1. Dezamăgit, românul a repetat ieșirea la un alt corner, dar rezultatele nu au mai fost atât de rele. A încercat să își spele imaginea cu câteva parade în prima repriză, dar, în minutul 69, Tătărușanu a fost din nou personajul principal negativ.

Din cauza intervenției sale nesigure, prin care a respins șutul lui Mkhitaryan în mijlocul careului, Roma a primit penalty. Asta nu e tot. În minutul 83, Roma a făcut 3-3, tot după un corner. De această dată, Tătărușanu nu a mai greșit cu nimic, dar poziționarea sa în poartă nu a fost cea mai bună. Pe scurt, foarte puține lucruri bune din prestația românului”, a scriGazzetta Dello Sport.

Publicat: 27 10. 2020, 09:14