Podolski a scăpat nesancționat

Internaționalul Lukas Podolski, de la Bayern Munchen, nu va fi sancționat de conducerea selecționatei Germaniei pentru faptul că l-a pălmuit pe căpitanul său, Michael Ballack, în timpul meciului câștigat, miercuri, în Țara Galilor, scor 2-0, în preliminariile CM 2010.

"Podolski nu va primi nicio sancțiune financiară sau de alt tip",
a explicat managerul general al echipei Germaniei, Oliver Bierhoff, agenției SID, înainte de revenirea delegației în țară.

Bierhoff a precizat că selecționerul Joachim Löw a comentat incidentul în fața întregului lot, la finalul meciului, atenționând că astfel de momente nu trebuie să se mai întâmple. Löw i-a convocat la o discuție pe Podolski și pe Ballack, în prezența celorlalți colegi.

"Totul a durat trei minute. Lukas și Michael s-au privit în ochi și toată problema a fost îngropată", a mai explicat Bierhoff.

Altercația dintre Podolski și Ballack a avut loc în minutul 71 al partidei Țara Galilor – Germania, meci în urma căruia oaspeții și-au consolidat poziția de lideri ai grupei a patra.

Ballack și-a manifestat nemulțumirea pentru plasamentul lui Podolski pe teren, printr-un gest făcut cu mâna, după care atacantul echipei Bayern i-a răspuns virulent, lovindu-l peste față. Cei doi jucători au fost separați de către coechipieri și mustrați de arbitru. Podolski a fost imediat înlocuit cu Piotr Trochowski.

La finalul partidei, Ballack a pus incidentul pe seama imaturității lui Podolski.

"El este încă tânăr și trebuie să mai învețe niște lucruri. A fost vorba despre o simplă chestiune tactică, iar ceea ce ne-am spus rămâne între noi", a comentat Ballack, jucător a cărui calitate de căpitan al echipei naționale a fost deseori pusă în discuție în Germania, după Campionatul European din 2008.

Publicat: 02 04. 2009, 18:17
Actualizat: 02 04. 2009, 18:20