Olimpiu Moruțan i-a cucerit pe italienii de la Pisa! E idol în Italia după ce a fost decisiv în meciul cu Ternana. „E cel mai talentat!”

November 26, 2022, Pisa, Italy: Pisa, Italy, Arena Garibaldi, November 26, 2022, Matteo Tramoni (Pisa) and Olimpiu Morutan (Pisa) celebrate during AC Pisa vs Ternana Calcio - Italian soccer Serie B match.,Image: 740373266, License: Rights-managed, Restrictions: * Italy Rights Out *, Model Release: no

Olimpiu Moruțan (23 de ani) i-a cucerit pe italienii de la Pisa după ultimele evoluții avute în tricoul echipei din Serie B.

Internaționalul român pare că s-a acomodat de minune în Italia, la Pisa, iar fostul fotbalist de la FCSB a reușit să devină decisiv pentru echipa din Serie B.

Astfel, Olimpiu Moruțan a fost decisiv în partida câștigată de Pisa cu Ternana, scor 3-1, din etapa a 14-a din Serie B.

Olimpiu Moruțan a oferit două pase decisive și a avut o prestație excelentă în partida câștigată de Pisa cu Ternana, scor 3-1, iar jurnaliștii italieni nu au putut trece cu vederea performanța reușită de român în Serie B.

„Pisa câștigă pentru că face spectacol. Show-ul care vine mai ales din picioarele românului Olimpiu Moruțan, 23 de ani, cel mai talentat jucător din Serie B.

De fiecare dată când atinge mingea este un pericol pentru adversari, pentru că mereu poate inventa ceva nou, poate dribla cu ușurință pe oricine. Din picioarele sale au venit deja 4 goluri, unele după un fotbal de manual. Are și 5 pase decisive în toate competițiile”, au scris jurnaliștii de la Tutto Sport.

În minutul 19 al partidei dintre Pisa și Ternana, internaționalul român a făcut o bicicletă, a driblat un adversar, iar apoi i-a pasat decisiv lui Tramoni.

Cu cinci minute înainte ca arbitrul să fluiere finalul primei reprize, Olimpiu Moruțan a executat o lovitură liberă perfect, iar Federico Barba a trimis mingea în plasă cu capul.

Publicat: 01 12. 2022, 10:47