Olanda a retrogradat-o pe Germania, după ce a marcat două goluri în ultimele minute ale partidei din Liga Națiunilor și s-a calificat în play-off

Nemții au fost egalii olandezilor în ultimul meci din grupa 1 a Seriei A din Liga Națiunilor. Pe Veltins Arena din Gelsenkirchen, Germania – Olanda s-a încheiat 2-2, iar formația pregătită de Low a retrogradat în eșalonul secund, în timp ce Olanda a obținut calificarea în play-off.

Germania a deschis scorul în minutul 9 al partidei prin Timo Werner. La doar 10 minute distanță nemții au punctat din nou prin Sane. Oaspeții, obligați să nu piardă pentru a merge în play-off-ul Ligii Națiunilor, au luptat până la ultima secundă.

În minutul 85, Promes a trimis un șut spectaculos, cu mult efect, la care Neuer a fost simplu spectator. În ultimul minut al meciului, starul lui Liverpool, Virgil van Dijk, a restabilit egalitatea, 2-2.

Brigada românească a lui Ovidiu Hațegan s-a descurcat fără mari probleme, în ciuda durităților nejustificate din partea secundă.

Olanda termină grupa peste Germania și Franța și se alătură Angliei, Portugaliei și Elveției în play-off-ul primului eșalon din Liga Națiunilor.

Publicat: 20 11. 2018, 08:41
Actualizat: 20 11. 2018, 08:44