Nu se termină coșmarul pentru Galatasaray! Alexandru Cicâldău a înscris din penalty, dar Trabzonspor a revenit spectaculos | VIDEO

Alexandru Cicaldau and Kerem Akturkoglu of Galatasaray during the Turkish Super Legue football match between Galatasaray and Kasimpasa at NEF Stadium in Istanbul , Turkey on January 20 ,2022 . ( Photo by Seskimphoto ),Image: 655067288, License: Rights-managed, Restrictions: Not available for publication in Turkey., Model Release: no, Credit line: Profimedia
Vezi galeria foto - 2 poze

Galatasaray a fost învinsă de Trabzonspor, liderul din Turcia, scor 1-2, după ce formația românilor Alexandru Cicâldău și Olimpiu Moruțan a condus până în minutul 84.

Formația din Istanbul s-a duelat cu Trabzonspor în etapa 23 din Superliga Turciei, însă nu a reușit să se impună în fața liderului.

Galatasaray a condus până în minutul 84 al partidei care a avut loc la Istanbul, însă Trabzonspor a revenit cu două goluri marcate pe finalul partidei. În urma rezultatului înregistrat în etapa 23, Galata se află pe locul 15 în clasament, cu 27 de puncte, la egalitate cu Goztepe și Kasimpasa, iar Trabzonspor rămâne pe locul întâi.

Galatasaray, învinsă de Trabzonspor pe final de meci

Alexandru Cicâldău și-a scris din nou numele pe tabela de marcaj pentru Galatasaray. Mijlocașul transferat de la Universitatea Craiova a deschis scorul pentru formația din Istanbul în derby-ul cu Trabzonspor, în etapa 23 din Superliga Turciei.

În minutul 29, Stefano Denswil l-a faultat în careul pe Kerem Akturkoglu, iar penalty-ul a fost confirmat de sistemul VAR. Alexandru Cicâldău a fost desemnat să execute lovitura de la 11 metri, a șutat în stânga portarului, și a deschis scorul pentru Galatasaray.

Alexandru Cicâldău n-a rezistat pe teren până la finalul meciului cu Trabzonspor, ci a fost înlocuit de Feghouli în minutul 79. De partea cealaltă, Olimpiu Moruțan a fost trimis pe teren în minutul 88, alături de Yedlin, și au ieșit Kilinc și Boye.

Golul egalizator al celor de la Trabzonspor a fost marcat de Anastasios Bakasetas (28 de ani) în minutul 84, iar Visca a înscris golul victoriei în minutul 90.

Alexandru Cicâldău a ajuns la cinci reușite în tricoul lui Galatasaray în sezonul 2021 – 2022, al patrulea din Superliga Turciei.

Echipele de start de la Galatasaray – Trabzonspor:

• Galatasaray: Ozturk – Boey, Nelsson, Marcao, Bayram – Antalyali – Kilinc, Cicâldău, Kutlu, Akturkoglu – Dervisoglu
    Rezerve: Babel, Cipe, Elmaz, Feghouli, Luyindama, Moruțan, Turan, Van Aanholt, Yedlin, Yilmaz
  • Trabzonsport: Cakir – Peres, Denswil, Hugo, Puchacz – Tokoz, Ozdemir – Visca, Bakasetas, Nwakaeme – Cornelius
    Rezerve: Akbulut, Akpinar, Asan, Hamsik, Kaplan, Kardesler, Kavrazli, Kobasi, Malli, Siopis
Publicat: 23 01. 2022, 20:05
Actualizat: 23 01. 2022, 20:08