Neymar schimbă istoria fotbalului brazilian după o săptămână magică!** Doar Ronaldo și Pele sunt mai buni ca el în acest moment VIDEO

Reprezentativa Braziliei a învins naționala Japoniei (4-0), într-un meci disputat marți, în Polonia. Starul Neymar a fost din nou cel mai bun om al selecționatei carioca, reușind două dintre cele 4 goluri ale echipei sale. Primul a fost reușit din penalty, în minutul 25, după care și-a dublat punctele din meci imediat după pauză. Lista marcatorilor a fost completată de Kaka și Paulinho.

Cu cele două goluri din partida cu niponii, Neymar a izbutit să intre în elita fotbalului brazilian, alături de nume uriașe ca Romario, Ronaldo și Pele. Atacantul lui Santos a reușit al 16-lea său gol în tricoul naționalei Braziliei în 25 de partide, având cu 6 mai multe decât Romario și cu două, respectiv 11 mai puține decât aveau Ronaldo și Pele la același număr de selecții.

Brazilia a mai disputat un amical în cursul săptămânii trecute în Suedia, contra reprezentativei din Irak, meci încheiat cu scorul de 6-0. Neymar a reușit atunci un gol și două pase decisive.

Publicat: 16 10. 2012, 18:46
Actualizat: 16 10. 2012, 18:55