Neymar a ieșit în lacrimi și a urlat de durere, într-un derby de coșmar pentru PSG. Groparul CFR-ului, o nouă eroare incredibilă | FOTO

Paris Saint-Germain's Brazilian forward Neymar reacts after getting tackled during the French L1 football match between Paris Saint-Germain (PSG) and Lyon (OL), on December 13, 2020 at the Parc des Princes stadium in Paris.,Image: 575754495, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

PSG a pierdut derby-ul cu Lyon, scor 0-1, dar a mai primit o lovitură: Neymar a ieșit de pe teren în lacrimi, după o accidentare serioasă în partida condusă de cel care a îngropat-o pe CFR Cluj în Elveția: Benoit Bastien.

După ce a marcat trei goluri în duelul cu Istanbul BB, câștigat de PSG cu 5-1, Neymar n-a mai înscris cu Lyon, iar echipa lui Tuchel a pierdut trei puncte mari. Partida a fost arbitrată de Benoit Bastien, cel care a greșit grav în duelul celor de la CFR Cluj cu Young Boys, după ce a acordat un penalty gratuit elvețienilor.

Neymar speră să fie din nou coleg cu Leo Messi, care duminică a adus victoria Barcelonei cu Levante, în La Liga, scor 1-0. Neymar a plecat de la Barcelona la PSG în 2017, după ce francezii au plătit clauza de reziliere a atacantului sud-american, de 222 de milioane de euro. Ceea ce îmi doresc cel mai mult este să fiu cu el (n.r. Leo Messi) din nou pe teren. Ar putea fi la mine (n.n. la PSG), nu are nicio problemă. Vreau să joc cu el şi sunt sigur că anul viitor vom reuşi, a spus recent starul campioanei Franței.

Neymar, accidentare gravă! A ieșit în lacrimi în prelungirile derby-ului cu Lyon

În al șaselea minut al prelungirilor, Mendes a intrat tare la Neymar, care a rămas întins pe jos, cu dureri la glezna stângă.
Benoit Bastien, răsplătit cu un mare derby după ce a îngropat-o pe CFR Cluj la Berna, i-a dat doar galben lui Mendes, însă francezul de la centru a fost salvat de…VAR.

Jucătorul lui Lyon a văzut direct cartonașul roșu, doar oaspeții au plecat cu toate punctele și au acum un punct peste PSG, aflată pe locul 3 în Ligue 1.

Neymar a suferit, cel mai probabil, o nouă accidentare serioasă, la aproape doi ani după ce „s-a rupt” într-un meci cu Strasbourg, din Cupa Ligii Franței.

După ultima accidentare, Neymar a stat pe bară 85 de zile, între 24 ianuarie și 19 aprilie.

Publicat: 14 12. 2020, 00:55
Actualizat: 14 12. 2020, 01:54