Nemții n-au mai reușit contraperformanța asta de la meciul carierei pentru Pleșan! :)** Elveția – Germania 5-3! O pățesc și „tricolorii”?

Elveția a reușit s-o învingă pe Germania cu 5-3, la capătul unui meci senzațional. Este pentru prima dată când nemții primesc cinci goluri într-un meci, de la amicalul pierdut cu 5-1 în fața României, în 2004, cea mai tare partidă făcută de Pleșan în cariera sa.

Elvețienii aveau deja 2-0 în minutul 23, grație golurilor marcate de Derdiyok (’21, ’23). Hummels a redus din diferență chiar înainte de pauză, dar Derdiyok a reușit hat-trick-ul în minutul 49.

Schurrle a readus-o în minutul 64 pe Germania la un gol diferență, însă după numai 3 minute Lichtsteiner a marcat pentru 4-2. Tabela a fost închisă de Mehmedi, 10 minute mai târziu, iar nemții au mai bifat o înfrângere spectaculoasă în amicale.

Elveția a evoluat în următoarea formulă: Benaglio – Lichtsteiner, Senderos, Von Bergen, Ziegler – Inler (Stocker ’78), Xhaka (Wiss ’89), Fernandes (Djourou ’90+1), Barnetta – Mehmedi, Derdiyok.

Pentru Germania au jucat: Ter Stegen – Höwedes (S. Bender ’78), Mertesacker, Hummels, Schmelzer – Götze (L. Bender ’78) – Khedira (Gündogan ’46), Schürrle, Özil (Reus ’46), Podolski (Draxler ’62) – Klose (Cacau ’78).

România va juca și ea un amical cu Elveția, pe „Swissporarena” din Luzern, pe 30 mai, de ora 21.15.

Publicat: 26 05. 2012, 21:37
Actualizat: 28 05. 2012, 18:38