Nebunie totală în Premier League! Cinci goluri în 21 de minute și Newcastle a ajuns pe podium în Anglia. Cum arată lupta pentru locurile de Champions League

Callum Wilson of Newcastle United celebrates scoring their sixth goal Newcastle United v Tottenham Hotspur, Premier League, Football, St James' Park, Newcastle, UK - 23 Apr 2023,Image: 771373985, License: Rights-managed, Restrictions: EDITORIAL USE ONLY No use with unauthorised audio, video, data, fixture lists, club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications., Model Release: no

Nebunie în Premier League! Newcastle a spulberat-o pe Tottenham, după ce a avut o primă repriză fantastică și s-a impus în final cu 6-1. Tot duminică, West Ham, fosta adversară a celor de la FCSB din Conference League, a trecut clar de Bournemouth, scor 4-0.

Newcastle, cinci goluri în 21 de minute în Premier League! Se încinge lupta pentru locurile de Champions League

Investițiile uriașe de pe St James Park ar putea să aducă în curând o nouă forță pe plan european: Newcastle United.

Deocamdată, „coțofenele” au demonstrat de ce sunt în stare cu Tottenham, pe care au bătut-o cu 6-1, după un meci în care Spurs nu a putut să reziste unei forțe ofensive remarcabile. În primele 21 de minute, gazdele au marcat nu mai puțin de cinci goluri, în fața unui adversar pur și simplu năucit. Isak, fostul jucător al lui Dortmund, a reușit o dublă pentru gazde.

Newcastle a ajuns la 24 de victorii împotriva lui Tottenham, atâtea câte a reușit și în duelurile cu Aston Villa.

Pentru prima oară în ultimii șapte ani, Newcastle reușește să câștige ambele meciuri cu Spurs, după ce la Londra s-a impus cu scorul de 2-1.

Cum arată lupta pentru ultimele două locuri de Champions League

Aflate în lupta pentru titlu, Arsenal și Manchester City sunt sigure de primele două locuri, deci vor merge în Champions League cu siguranță.

Lupta se dă acum pentru locurile 3 și 4. Iar Newcastle, revelația acestui sezon, este la egalitate cu Manchester United: ambele echipe au 59 de puncte.

După eșecul de duminică, Tottenham este pe locul 5, cu 53 de puncte, iar gruparea din Londra, eliminată de AC Milan din Europa, a ajuns la 11 eșecuri.

Fotbalul englez mai este reprezentat în acest sezon european de doar două echipe: Manchester City se pregătește de dubla cu Real Madrid, în timp ce West Ham va lupta cu Alkmaar pentru un loc în finala Conference League, competiție aflată la a doua ediție.

Publicat: 23 04. 2023, 18:36
Actualizat: 23 04. 2023, 18:37