Nebunie în Cupa Africii! În minutul 55 era 0-0, după care Congo a marcat două goluri în 7 minute. Finalul a fost ireal: s-a terminat 2-4, cu Dore și Bokila printre marcatori

Meci incredibil în sferturile de finală ale Cupei Africii pe națiuni. Republica Democrată Congo s-a calificat în penultimul act, după ce a trecut cu 4-2 de Congo, la finalul unui meci cu o desfășurare spectaculoasă a scorului.

După 55 de minute în care tabela nu a fost modificată, atacantul CFR-ului Ferebory Dore a deschis scorul, iar șapte minute mai târziu Thievy Bifouma făcea 2-0 pentru Congo. Meciul părea jucat însă ultimele 25 de minute au fost cu adevărat uimitoare.

Republica Democrată Congo a revenit în joc în minutul 66, prin golul marcat de Mbokani, după care fostul petrolist Bokila a marcat pentru 2-2 în minutul 75. Mpela a făcut 2-3 în minutul 81, după care Mbokani a realizat dubla în ultimele secvențe ale partidei.

Republica Democrată Congo s-a calificat astfel în semifinalele competiției, unde va întâlni câștigătoarea partidei Coasta de Fildeș – Algeria, ce se va disputa duminică, de la 21:30.

Congo – Republica Democrată Congo 2-4 (Dore ’55, Bifouma ’62 / Mbokani ’66 și ’90, Bokila ’75, Mpela ’81)

Celelalte două sferturi ale Cupei Africii sunt Tunisia – Guineea Ecuatorială (sâmbătă, 21:30) și Ghana – Guineea (duminică, 18:00)

Publicat: 31 01. 2015, 20:15
Actualizat: 31 01. 2015, 20:16