Naționala de fotbal a Poloniei a remizat împotriva Sloveniei, scor 1-1, într-un meci amical

Reprezentativa Poloniei a încheiat la egalitate meciul de pregătire disputat, luni, la Wroclaw, împotriva echipei similare din Slovenia, scor 1-1.

Miha Mevlja a deschis scorul pentru Slovenia, în minutul 24. Fostul fundaș de la Dinamo București a reluat mingea la colțul scurt al porții apărate de Artur Boruc, după o centrare venită din stânga, dintr-o lovitură liberă executată de Josip Ilicic.

Atacantul Lucasz Teodorczyk, coechipier la Anderlecht cu Nicolae Stanciu și Alexandru Chipciu, avea să egalaze în urma unui gol marcat, din apropierea porții, în minutul 79.

Adam Nawalka, selecționerul Poloniei, a folosit următoarea echipă: Boruc (Szczesny 46′) – Bereszynski, Cionek, Pazdan, Jedrzejczyk – Krychowiak (Wilczek 46′), Wzolek (Blaszczykowski 66′), Goralski (Zielinski 61′), Maczynski (Sadlok 83′), Kapustka (Grosicki 71′) – Teodorczyk.

Slovenia: Belec (Koprivec 84′) – Jovic, Samardzic (Delamea 46′), Mevlja, Sikosek – Krhin – Omladic, Zajc (Kronaveter 46′), Kurtic, Verbic (Pihler 65′) – Ilicic (Sporar 53′). Selecționer: Srecko Katanec.