Mircea Lucescu o „amenință” pe Barcelona! Dinamo Kiev, show total în ultima etapă din Ucraina

Mircea Lucescu a reușit o nouă victorie clară în Ucraina! Dinamo Kiev a bătut-o clar pe Lviv, scor 4-1.

Campioana din Ucraina este în mare formă înaintea duelului cu Barcelona, iar după succesul de sâmbătă a ajuns la 29 de puncte și este singura echipă neînvinsă.

După 11 etape, Dinamo Kiev are trei puncte peste Șahtior, care a pierdut o dată până acum.

Dinamo Kiev, victorie clară înaintea meciului cu Barcelona

Dinamo Kiev a fost condusă surprinzător de Lviv, după ce a luat un gol din penalty, însă echipa lui Mircea Lucescu a revenit până la pauză și a întors rezultatul, după golurile marcate de Buyalskyy și Tsygankov.

După pauză, Dinamo Kiev a făcut repede 3-1, prin Garmash, rezolvând practic „ecuația” meciului. Apoi, fotbalistul în vârstă de 31 de ani a mai marcat o dată, în minutul 83, iar campioana a bătut-o pe Lviv cu 4-1.

Pentru Dinamo Kiev urmează acum marele meci cu Barcelona, de pe Camp Nou. Până la duelul cu echipa lui Mircea Lucescu, catalanii o vor întâlni duminică pe Valencia, tot pe teren propriu.

Dinamo Kiev o poate „îngropa” definitiv pe Barcelona, care riscă să nu prindă optimile Ligii Campionilor. Fosta campioană a Spaniei n-are punct și gol marcat după primele două etape, în care a fost învinsă de Bayern, iar apoi chiar și de Benfica.

„Nu e ușor să schimbi o generație cu alta. În echipa Barcelonei și-a pus amprenta un jucător extraordinar cum a fost Messi în lot atâția ani. Nu numai Messi, și Iniesta, și Xavi, și Pique, și Busquets. Acum au rămas doar Pique și cu Busquets. Nu e simplu. Sunt jucători tineri, extrem de talentanți, dar au nevoie de timp, au nevoie să acumuleze experiență. Experiența se poate face în principal cu rezultate”, a spus Mircea Lucescu, la plecarea din România.

Publicat: 16 10. 2021, 20:28