Mircea Lucescu, la al patrulea eșec consecutiv! Antrenorul ar putea pleca de la Dinamo Kiev

August 23, 2022, Lisbon, Portugal: Mircea Lucescu, Dynamo Kyiv Coach, in action during UEFA Champions League Play-Offs 2nd Leg match between Benfica and Dynamo Kyiv at Estadio da Luz..Final score: Benfica 3:0 Dynamo Kyiv. (Credit Image: © Bruno De Carvalho/SOPA Images via ZUMA Press Wire)

Mircea Lucescu (77 de ani) a ajuns la al patrulea eșec la rând pe banca lui Dinamo Kiev și riscă să plece de pe banca tehnică a echipei din Ucraina.

Dinamo Kiev a fost învinsă de Zorya, fosta adversară a Universității Craiova din Conference League, scor 2-3, în etapa a treia din campionatul Ucrainei.

Meciul jucat de echipa lui Marius Lucescu și Zorya a început foarte prost pentru antrenorul în vârstă de 77 de ani. În minutul 35, fosta adversară a oltenilor conducea deja cu 2-0, după reușitele lui Rusyn și Myshnyov, însă Dinamo Kiev a redus din diferență în minutul 49, după ce Vanat și-a trecyt numele pe tabela de marcaj.

Mircea Lucescu, la al patrulea eșec consecutiv pe banca lui Dinamo Kiev

Zoyra a rămas în inferioritate numerică în minutul 69, după ce Roman Vantukh a văzut al doilea cartonaș roșu și a fost eliminat. Chiar și așa, Zorya a înscris al treilea gol în minutul 70, prin Brazhko. Echipa lui Mircea Lucescu a mai marcat încă o dată, dar meciul s-a încheiat cu victoria lui Zorya, scor 3-2.

După eșecul suferit cu Zorya, Dinamo Kiev a ajuns la patru înfrângeri consecutive, după 0-2 și 0-3 cu Benfica și 0-3 cu Dnipro-1. Astfel, echipa lui Mircea Lucescu ocupă poziția a 15-a din 16 în Ucraina, cu zero puncte.

Mircea Lucescu se gândește să plece de la Dinamo Kiev

Viitorul lui Mircea Lucescu pe banca tehnică a celor de la Dinamo Kiev este incert, mai ales că antrenorul român a anunțat la finalul  meciului cu Dnipro-1 că se gândește să plece de pe banca tehnică a grupării din Kiev. „Ar putea fi ultimul meu meci la Dinamo Kiev. Vorbesc foarte serios”, spunea „Il Luce”.

Pentru Dinamo Kiev urmează meciul cu Fenerbahce din deplasare, din grupele Europa League, joi, 8 septembrie, ora 19.45.

Publicat: 03 09. 2022, 16:27