Marele absent din „11-le ideal” al lui Jose Mourinho. Portughezul a ales șase jucători de la Liverpool: „El este regele”

Sezonul fotbalist în Europa s-a încheiat, iar marile puteri și nu numai de pe continent se gândesc la transferuri și la întăriri. La finalul Ligii Campionilor, cea mai tare competiție intercluburi, câștigată de Liverpool, antrenorul Jose Mourinho a alcătuit 11-le său ideal.

Așa cum era de așteptat, din echipa de start a tehnicianului portughez nu puteau să lipsească jucătorii lui Jurgen Klopp. Nu mai puțin de șase fotbaliști din cei 11 sunt de la noua „Regină a Europei”.

Cred că Alisson a fost cel mai bun portar, pentru că în finală a fost exact acolo unde a trebuit„, a spus Mourinho despre opțiunea sa pentru postul de portar, care a continuat cu laudele la adresa lui Virgil van Dijk, omul finalei de la Madrid:

El este regele! O uriașă personalitate are acest băiat. Din punct de vedere pozițional este un jucător de top”.

Așa arată primul 11 atent ales de Jose Mourinho, la finalul sezonului 2018-2019:

Alisson Becker (Liverpool) – Trent Alexander-Arnold (Liverpool),Virgil van Dijk (Liverpool), Matthijs de Ligt (Ajax), Andy Robertson (Liverpool) – Frenkie de Jong (Ajax), Donny van de Beek (Ajax), Christian Eriksen (Tottenham) – Lionel Messi (Barcelona), Sadio Mane (Liverpool), Mohamed Salah (Liverpool)

Cea mai mare absență este chiar fostul lui jucător de la Real Madrid și câștigătorul a cinci Baloane de Aur, Cristiano Ronaldo.

Publicat: 03 06. 2019, 20:36
Actualizat: 03 06. 2019, 20:36