Marco Verratti n-are milă de Sebastian Colțescu. „Al patrulea arbitru trebuie pedepsit!”

Marco Verratti n-are milă de Sebastian Colțescu, arbitrul român acuzat de jucătorii de la PSG și Bașakșehir Istanbul de rasism.

Fotbalistul lui PSG este de părere că Sebastian Colțescu ar trebui să fie pedepsit pentru reacția avută la adresa lui Pierre Webo în minutul 14 al meciului PSG – Bașakșehir Istanbul.

Marco Verratti cere ca Sebastian Colțescu să fie dat exemplu după incidentul de la meciul din Liga Campionilor, toate acestea pentru ca restul arbitrilor delegați la meciuri internaționale să nu repete greșeala românului.

Marco Verratti n-are milă de Sebastian Colțescu

„Acest lucru nu ar trebui să se întâmple. Suntem urmăriţi de milioane de oameni şi trebuie să fim exemple. Am făcut o mişcare puţin cam drastică în a decide să nu jucăm cu cealaltă echipă. Al patrulea arbitru ar trebui să fie pedepsit . Trebuie dat un exemplu tuturor şi lucrurile trebuie să se schimbe. Cel mai inteligent era să renunţe.

Vom încerca să fim mai mult să ne conducem prin exemplu în viitor. A făcut o greşeală, trebuie pedepsit indiferent de oricine ar fi. Este o întrebare personală pentru toată lumea, unii jucători au fost mai afectaţi. Ieri nu au fost condiţii pentru a termina jocul”, a spus mijlocaşul lui PSG.

Neymar și Mbappe au făcut show în meciul PSG – Bașakșehir Istanbul

Meciul dintre PSG și Bașakșehir Istanbul a fost reluat miercuri, de la ora 19.55, iar formația din Franța s-a impus cu scorul de 5-1 în meciul din etapa a 6-a din Liga Campionilor. Golurile francezilor au fost înscrise de Neymar (21, 38 și 50) și Kylian Mbappe (42 penalty și 62). Singurul gol al turcilor a fost marcat de către Mehmet Topla în minutul 57.

PSG a terminat pe primul loc în clasamentul grupei H, cu 12 puncte, la egalitate cu RB Leipzig, iar locul 3 este ocupat de Manchester United (9 puncte) și pe patru Istanbul Bașakșehir (3 puncte).

Publicat: 10 12. 2020, 08:17
Actualizat: 10 12. 2020, 08:22