Luis Suarez, mesaj dur pentru Barcelona, după ce a luat titlul cu Atletico Madrid: „Nu m-au apreciat și m-au forțat să plec!”

Atletico Madrid a devenit, sâmbătă, campioana Spaniei pentru prima dată după 7 ani. Formația antrenată de Diego Simeone a reușit să câștige după ce a învins-o în deplasare, în ultima etapă a campionatului, pe Valladolid, scor 2-1, unul dintre goluri fiind înscris de Luis Suarez.

Gazdele au condus cu 1-0 la pauză, după reuşita lui Oscar Plano (18), însă Atletico a întors rezultatul în repriza secundă, graţie golurilor marcate de Angel Coreea (57) şi Luis Suarez (67).

La finalul partidei, Luis Suarez a trimis o săgeată veninoasă către fosta sa formația, FC Barcelona, care a renunțat foarte ușor la serviciile sale. Atacantul lui Diego Simeone a vorbit despre suferința sa și despre persoanele care i-au fost alături.

Luis Suarez, mesaj dur pentru Barcelona, după ce a luat titlul cu Atletico Madrid

Luis Suarez afirmă că formația din capitala Spaniei l-a primit cu brațele deschise în momentul plecării dramatice de la Barcelona. Acum, el se bucură de trofeul obținut.

„Am trăit o perioadă foarte dificilă, nu m-au apreciat (n.r Barcelona) acolo și m-au forțat să plec, iar aici la Atletico m-au primit cu brațele deschise.

Toată familia mea a suferit alături de mine, a fost cel mai dificil sezon. Atletico a reușit un sezon uriaș, am fost cei mai constanți și meritam titlul”, a declarat Luis Suarez, cu lacrimi în ochi.

Atletico Madrid, campioana Spaniei

Atletico Madrid este noua campioană a Spaniei. Echipa lui Diego Simeone a câștigat în deplasarea de la Valladolid, 2-1, și a făcut inutil succesul lui Real Madrid, 2-1 cu Villarreal.

Atletico Madrid a fost condusă la echipa lui Ronaldo, Valladolid, aflată în lupta pentru evitarea retrogradării. Luis Suarez și compania au întors rezultatul după pauză.

Real Madrid a fost condusă, la rândul ei, chiar pe Bernabeu, de Villarreal, care s-a bătut pentru un loc de cupe europene. Gazdele au dat lovitura dramatic, pe final, prin Benzema și Modric.

Barcelona a terminat pe locul 3, după succesul de la Eibar, 1-0. Huesca, Valladolid și Eibar au retrogradat.

Publicat: 22 05. 2021, 22:47