Leo Messi, în modul „Balon de Aur”! A marcat două goluri superbe în Peru – Argentina 0-2 | VIDEO

Leo Messi a făcut un nou meci mare pentru naționala Argentinei, care s-a impus cu 2-0 în Peru, în preliminariile Cupei Mondiale.

Fotbalistul lui Inter Miami a marcat în minutele 32 și 42 și a ajuns la 106 goluri în 178 meciuri pentru Argentina. El a mai avut o reușită în repriza secundă, dar VAR-ul a anulat-o pentru un ofsaid la milimetru. Primul dintre golurile lui Leo de la Lima a fost o capodoperă, acesta șutând fără preluare, fără speranțe pentru goalkeeperul advers.

Leo Messi a marcat două goluri superbe în Peru – Argentina 0-2

Leo Messi, care nu mai punctase contra Perului din 2007, a devenit cel mai bun marcator din istoria preliminariilor CM, zona America de Sud, depășindu-l pe fostul coleg de la Barcelona, Luis Suarez. El are 31 de goluri în preliminarii, spre deosebire de Suarez, care a rămas cu 29 de goluri.

Contra Perului, Messi a reușit și o fază în care a ridiculizat doi adversari, pe care i-a amețit în margine, întorcându-i de câteva ori.

Argentina are o înfrângere în 51 de meciuri

Argentina bifează record după record. Echipa nu a mai primit gol de la finala Mondialului, de anul trecut, cu Franța. De atunci, „pumele” au jucat 8 partide, Emi Martinez ajungând la 710 minute fără gol încasat. Formația lui Scaloni tocmai și-a egalat cea mai lungă serie din istorie: în 1998 bifa tot 8 meciuri la rând fără a scoate balonul din poartă.

Mai mult decât atât, Argentina a pierdut un singur meci în ultimele 51 de partide, cel cu Arabia Saudită, de la Campionatul Mondial din Qatar.

Brazilia a pierdut clar la Montevideo

Argentina conduce cu maximum de puncte, după patru meciuri, fiind urmată de Uruguay și Brazilia. Acestea au avut meci direct la Montevideo, unde Uruguay s-a impus cu 2-0. Pentru Brazilia este al doilea meci consecutiv fără victorie, după 1-1, pe teren propriu, cu Venezuela.

Meciul cu Uruguay a fost la discreția gazdelor, care au avut un Darwin Nunez aflat în formă de grație (gol și assist).

În ciuda faptului că a început în ofensivă cu Rodrygo, Neymar, Vinicius și Gabriel Jesus, Brazilia nu a avut șut pe poarta adversarei, într-una dintre cele mai slabe partide făcute în istoria recentă.

Selecao l-a pierdut și pe Neymar, care a părăsit terenul accidentat, ieșind pe targă și în lacrimi, la finalul primei reprize.