Leo Messi, în formă maximă cu Leipzig! Starul a făcut diferența în cel mai bun meci de când a ajuns la PSG și a reușit dubla. Gol superb din penalty | VIDEO

Paris Saint-Germain's Argentinian forward Lionel Messi (C) celebrates scoring his team's third goal during the UEFA Champions League first round group A football match between Paris Saint-Germain's (PSG) and RB Leipzig, at The Parc des Princes stadium, in Paris, on October 19, 2021.,Image: 638768452, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Leo Messi a făcut cel mai bun meci de când a ajuns la PSG! Argentinianul a strălucit în victoria cu Leipzig, scor 3-2.

Fostul jucător al Barcelonei a reușit dubla în repriza secundă, iar francezii au revenit și au obținut o victorie vitală, după ce formația din Bundesliga a condus cu 2-1.

După ce a marcat și în victoria cu Manchester City, scor 2-0, Leo Messi a ajuns la trei goluri în Liga Campionilor în tricoul lui PSG. În continuare, argentinianul rămâne însă fără vreun gol marcat în Ligue 1. Messi n-a jucat însă în duelul de vineri cu Angers, pe care parizienii l-au câștigat cu 2-1.

Leo Messi, dublă pentru PSG în derby-ul cu Leipzig

Leo Messi a marcat prima oară în minutul 67, la scorul de 2-1 pentru Leipzig. Inițial, jucătorul lui PSG a trimis în bară, iar apoi a împins balonul în poartă.

Apoi, Mbappe și Messi „au colaborat” din nou, însă într-un stil inedit. Francezul a scos un penalty, iar Leo a marcat în stil de mare jucător de la punctul cu var. Maghiarul Gulacsi a fost învins cu o scăriță superbă.

Astfel, Messi reușește cel puțin dubla în Liga Campionilor pentru a 34-a oară, într-o carieră în care a făcut meciuri formidabile în tricoul Barcelonei.

Partida cu Leipzig a fost cea mai bună de când Messi a ajuns la PSG. Pe lângă dubla izbutită în fața nemților, Leo a fost fotbalistul cu cele mai multe driblinguri de pe teren și jucătorul care a tras cele mai multe șuturi la poartă.

Publicat: 20 10. 2021, 00:21
Actualizat: 20 10. 2021, 01:17