Leo Messi e scuipat pe teren de un adversar! Imaginile fac înconjurul lumii, iar reacția starului argentinian e umilitoare pentru cel care a făcut gestul grotesc | VIDEO

Argentina's Lionel Messi gestures during a qualifying soccer match for the FIFA World Cup 2026 against Paraguay at the Monumental stadium in Buenos Aires, Argentina, Thursday, Oct. 12, 2023.,Image: 813292094, License: Rights-managed, Restrictions: This content is intended for editorial use only. For other uses, additional clearances may be required., Model Release: no, Pictured: Lionel Messi

Leo Messi a fost scuipat pe teren de Antonio Sanabria în timpul meciului dintre Argentina și Paraguay, încheiat cu victoria gazdelor, 1-0.

Leo Messi e scuipat pe teren de un adversar în Argentina – Paraguay! Imaginile fac înconjurul lumii, iar reacția starului argentinian e umilitoare pentru cel care a făcut gestul grotesc | VIDEO

Lăsat pe banca de rezerve pentru acest joc și introdus în minutul 53 de către antrenorul Lionel Scaloni, Leo Messi nu a contribuit la rezultatul înregistrat pe tabela de marcaj, dar s-a aflat în centrul unui episod grobian.

Pe parcursul reprizei secunde, starul lui Inter Miami a avut un conflict cu Antonio „Tony” Sanabria, atacantul paraguayan care evoluează în Serie A, la FC Torino. Ulterior, când argentinianul a dorit să părăsească zona pentru a continua meciul, adversarul său l-a scuipat pe spate.

Leo Messi nu a sesizat pe moment ceea ce s-a întâmplat și a dezvăluit, după joc, că i s-a transmis abia la vestiare faptul că Antonio Sanabria l-a scuipat. Superstarul argentinian n-a dezvoltat prea mult subiectul, dar i-a oferit o replică dură vârfului paraguayan.

„Sanabria? Colegii mi-au spus la vestiare că cineva m-a scuipat. Adevărul este că nici măcar nu știu cine este acel băiat. Prefer să nu vorbesc, altfel el (n.r.-Sanabria) va ieși să vorbească peste tot și va deveni cunoscut”, a declarat Messi.

Argentina a învins-o pe Paraguay cu scorul de 1-0, grație unui gol marcat de Nicolas Otamendi în minutul 3, din pasa lui Rodrigo De Paul.

Echipele de la Argentina – Paraguay 1-0

ARGENTINA: Martinez – Molina, Romero, Otamendi, Tagliafico – de Paul, Fernandez, Mac Allister – Gonzalez, Martinez, Alvarez
REZERVE: Armani, Musso – Messi, Paredes, Lo Celso, Ocampos, Acuna, Garnacho, Martinez Quarta, Montiel, Pezzella, Rodriguez
ANTRENOR: Lionel Scaloni

PARAGUAY: Carlos – Fabian Balbuena, Gomez, Alonso – Ramirez, Campuzano, Sanchez, Espinoza Acosta – Almiron, Bareiro, Sosa
REZERVE: Espinola, S. Rojas – R. Rojas, Sanabria, Ojeda, Villalba, Avalos, Alderete, Galarza, Gimenez, Kaku, M. Rojas
ANTRENOR: Daniel Garnero

Publicat: 13 10. 2023, 11:37