Julio Cesar, în istoria naționalei Braziliei

Brazilia a încheiat cu un dezamăgitor 0-0 partida de acasă, cu Columbia, din preliminariile CM 2010, însă cel puțin un jucător al selecționatei "cariocas" a avut motive de bucurie.

Portarul Julio Cesar a stabilit un record isoric pentru brazilieni, după ce a reușit să păstreze închisă poarta naționalei timp de cinci meciuri, ajungând la un record de invincibilitate de 492 de minute.

Indiferent că i-a avut în față pe jucătorii naționalei Argentinei, Boliviei, Venezuelei, Columbiei sau pe cei din Chile, colegul lui Chivu la Inter Milano a păstrat intactă poarta "Selecao".

Precedentul record îi aparținuse lui Taffarel, care nu a primit gol pe o perioadă de 491 de minute.

"Nu mă interesează recordul. Tot ce îmi doresc e să câștigăm, contează mai puțin dacă primim gol, atât timp cât reușim să învingem. Oricum, sunt mândru că am reușit să-l depășesc pe Taffarel, cel care a fost unul dintre idolii mei din copilărie", a spus goolkeeperul naționalei Braziliei, la finalul partidei cu naționala lui Toja&Dayro Moreno.

Publicat: 16 10. 2008, 15:29