Isăilă, cel mai apreciat tehnician în Arabia Saudită! Victoria care l-a propulsat în top

Victoria obținută de Al Hazm în etapa cu numărul 13 din campionatul Arabiei Saudite i-a adus antrenorului român, Daniel Isăilă, titlul de cel mai bun antrenor al rundei. Astfel, tehnicianul a câștigat al doilea premiu în Cupa Mohammed Bin pentru profesioniști după ce a câștigat runda a patra.

Aflată în lupta pentru evitarea retrogradării, formația pregătită de tehnicianul român, Al Hazm, a câștigat în fața liderului Al Hilal, în deplasare. Conduși la pauză, oaspeții au revenit spectaculos și s-au impus cu 2-1, primul succes în campionat după șase meciuri.

Francezul Bafetimbi Gomis a deschis scorul pentru Al Hilal, în minutul 18, dar oaspeții au egalat imediat după pauză, prin Mohammed Al Saiari.

Cu 10 minute înainte de final, brazilianul Alemao a transformat un penalty, iar Al Hazm a produs surpriza și a obținut un rezultat fundamental pentru speranțele de a se menține în prima ligă din Arabia Saudită.

În urma victoriei de la Riyad, Al Hazm e urcat pentru moment pe locul 11, la două puncte de locul de baraj și la 3 lungimi de prima poziție retrogradabilă.

Publicat: 19 12. 2018, 18:31
Actualizat: 19 12. 2018, 18:32