Leo Messi, faultat extrem de dur în meciul Venezuela – Argentina, 1-3. „Intrare criminală!” | VIDEO

Echipa națională a Argentinei a jucat în Copa America împotriva Venezuelei, iar Leo Messi a fost aproape de o accidentare gravă.

Venezuela – Argentina s-a terminat 1-3 (Yeferson Soteldo ’90+4 penalty/ Lautaro Martinez ’45+2, Joaquin Coreea ’71, Angel Correa ’74), dar argentinienii au fost aproape să îl piardă pe Leo Messi încă de la începutul partidei din Copa America.

Echipa antrenată de Lionel Scaloni s-a impus fără probleme în preliminariile Campionatului Mondial din 2022 care va fi găzduit de Qatar. Leo Messi, noua vedetă a lui PSG, a fost titular, însă în minutul 29 a fost protagonistul unui fault extrem de dur.

Intrare criminală asupra lui Leo Messi la meciul Venezuela – Argentina 1-3

Adrian Martinez, fundașul echipei naționale a Venezuelei, a văzut cartonașul roșu după ce a avut o intrare dură asupra lui Leo Messi. Deși a întâmpinat probleme, starul argentinian a contunuat partida.

„Intrare criminală la Messi. Adrian Martinez a fost protagonistul unei situații neobișnuite și a fost eliminat după cinci minute de când intrase pe teren, după un fault îngrozitor la Messi”, scrie presa din Argentina.

Argentina e la șase puncte în spatele Braziliei

După cele șapte meciuri jucate în grupă, echipa națională a Argentinei se află pe locul doi în clasament, în spatele Braziliei. Diferența dintre selecționata lui Leo Messi și cea a lui Neymar este de șase puncte. La Campionatul Mondial 2022 care va fi găzduit de Qatar se califică primele patru clasate, iar a cincea merge la baraj.

Pentru echipa națională a Argentinei urmează duelul cu selecționata Braziliei, duminică, 5 septembrie, ora 22.00, iar trupa lui Leo Messi va avea ocazia să se apropie la trei puncte de cea a lui Neymar.

Dacă Argentina a câștigat meciul cu Venezuela cu 3-1, Brazilia s-a impus și ea în deplasare, scor 1-0, cu Chile.