Încă o remiză la Cupa Africii! **Nigeria nu scapă de ‘blestemul’ ultimelor minute: a fost din nou egalată pe final

Echipa națională a Zambiei, deținătoarea trofeului, a remizat, vineri, la Nelspruit, scor 1-1 (0-0), cu reprezentativa Nigeriei, într-un meci din etapa a doua a grupei C de la Cupa Africii pe Națiuni.

Nigerienii au deschis scorul prin Emenike, în minutul 57, golul egalizator al Zambiei fiind marcat de portarul Mweene, din penalti, în minutul 85.

În prima repriză, nigerianul Obi Mikel a ratat un penalti în minutul 26.

De notat că „Vulturii” se află la al doilea egal consecutiv, în prima partidă a grupei, Emenike&Co remizând în disputa cu Burkina Faso. Și atunci, nigerienii au condus, dar au fost egalați pe final (atunci, Traore marca în ultimul minut de prelungiri).

În cel de-al doilea mecui al zilei din grupa C se vor întâlni, tot la Nelspruit, selecționatele Burkinei Faso și Etiopiei.

Publicat: 25 01. 2013, 19:08
Actualizat: 25 01. 2013, 21:03