Ianis Hagi, din nou rezervă la Rangers! Steven Gerrard n-a ascultat de suporterii care-l cereau titular cu Celtic

Ianis Hagi este din nou rezervă la un meci jucat de Rangers. Gruparea antrenată de Steven Gerrard se duelează cu Celtic, iar antrenorul a decis să-l țină pe bancă pe internaționalul român.

Rangers se duelează cu Celtic în etapa a 11-a din campionatul Scoției, iar Steven Gerrard a decis ca Ianis Hagi să fie rezervă la partida jucată în deplasare.

Ianis Hagi e rezervă în meciul Celtic – Rangers

Nu este prima dată când Ianis Hagi este ținut pe banca de rezervă de către Steven Gerrard. Este a treia oară consecutiv când internaționalul român începe din postura de rezervă la Rangers, după meciurile cu Motherwell, scor 5-1, și Ross County, scor 2-0.

Mijlocașul român a participat la meciurile echipei naționale ale României din luna octombrie, iar acesta a bifat minute în partidele cu Islanda (1-2, 45 de minute), Norvegia (0-4, 64 minute) și Austria (0-1, 13 minute).

Ianis Hagi, cumpărat de Rangers cu 3,5 milioaned e euro

Cotat de site-urile de specialitate la 4,5 milioane de euro, Ianis Hagi a ajuns la Rangers în iulie 2020 și mai are contract cu formația antrenată de Steven Gerrard până pe 31 mai 2024. Scoțienii au plătit 3,5 milioane de euro pentru transferul internaționalului român de la Genk.

În sezonul 2020 – 2021, Ianis Hagi a jucat în 13 meciuri pentru Rangers, dintre care trei în Europa League, a dat un gol și a oferit 7 pase decisive.

Ianis Hagi a adunat și 13 prezențe în tricoul echipei naționale a României, acolo unde a debutat pe 17 noiembrie 2018 într-un meci din Liga Națiunilor câștigat de tricolori în fața Lituaniei, scor 3-0, pe Arena Națională.