Ianis Hagi, cel mai bun pasator din Scoția! Acțiune superbă în meciul Hibernian – Rangers | VIDEO

Ianis Hagi terim galatasaray

Ianis Hagi continuă să impresioneze la Rangers, formație care l-a transferat de la Genk, iar internaționalul român a devenit cel mai bun pasator din Scoția.

Atacantul român a rușit o pasă de gol în partida jucată de Rangers pe terenul lui Hibernian, iar acesta a devenit cel mai bun pasator din Scoția deși gruparea antrenată de Steven Gerrard nu a reușit să câștige.

Ianis Hagi este cel mai bun pasator din Scoția

Partida dintre Hibernian și Rangers s-a terminat la egalitate, scor 2-2, după ce formația antrenată de Steven Gerrard a condus cu scorul de 2-1. Gazdele au deschis scorul în minutul 22, prin Wright, dar Rangers a egalat în minutul 45+1, prin Morelos. Airfield a majorat avantajul pentru gruparea din Glasgow după pauză, din pasa lui Ianis Hagu, dar Doidge a egalat pentru Hibernian în minutul 71 și partida s-a terminat la egalitate.

Ianis Hagi și Airfield, marcatorul celui de-al doilea gol al lui Rangers, au reușit un un-doi superb în interiorul careului lui Hibernian. Deși partida s-a terminat la egalitate, Rangers rămâne lider cu 20 de puncte, la un punct în fața lui Celtic, echipă cu un joc în minus.

Ianis Hagi a devenit lider în clasamentul paselor decisive în campionatul din Scoția, la egalitate cu Boyle (Hibernian), Christie (Celtic) și Tavernier (Rangers), toți trei având în cont trei pase decisive în noul sezon, dar Ianis Hagi are și un gol la activ în acest campionat.

Rangers l-a cumpărat cu 3,5 milioane de euro de la Genk

În vârstă de 21 de ani, Ianis Hagi a fost cumpărat de Rangers de la Genk cu 3,5 milioane de euro pe 1 iulie 2020, iar internaționalul român a semnat un contract valabil până la finalul lunii mai a anului 2024. Acesta a mai jucat în trecut pentru Fiorentina și Viitorul Constanța.

Publicat: 20 09. 2020, 16:59