Griezmann, De Jong și Neto au debutat în tricoul blaugrana, dar Barcelona a pierdut în primul amical al verii. Chelsea s-a impus în fața catalanilor

Barcelona a pierdut primul amical al verii. În cantonamentul din Asia, gruparea pregătită de Ernesto Valverde, fără Messi, Luis Suarez, Coutinho și Vidal, care sunt în vacanță, a pierdut cu scorul de 1-2 în fața formației din Premier League.

Campionul mondial Antoine Griezmann, nou venit în lotul catalanilor, a debutat la echipa blaugrana. Valverde i-a trimis în teren, în prima repriză pe: Ter Stegen, Oriol Busquets, Piqué, Umtiti, Jordi Alba, Sergio, Riqui Puig, Sergi Roberto, Dembélé, Collado și Griezmann.

Barcelona a primit primul gol în minutul 34, atunci când Abraham a profitat de greșeala lui Busquets și a deschis tabela de marcaj.

În repriza a doua, Ernesto Valverde a schimbat toată echipa galacticilor. Mijlocașul Frenkie De Jong și portarul Neto au îmbrăcat pentru prima dată tricoul blaugrana într-o partidă.

Primul 11: Neto; Semedo, Todibo, Lenglet, Guillem Jaime; De Jong, Rakitic, Aleñá; Malcom, Rafinha și Carles Pérez.

În minutul 81, a venit al doilea gol al lui Chelsea. Barkley a șutat din afara careului și l-a învins pe noul goalkeeper al Barcelonei.

Scorul final a fost stabilit de Rakitic, 1-2. Jucătorul croat a marcat din pasa oferită de Malcom în minutul 90+1.