Gabon a învins Tunisia** și a câștigat grupa C la Cupa Africii

Echipa națională a Gabonului a învins, marți, la Franceville, cu scorul de 1-0 (0-0), reprezentativa Tunisiei, în ultima etapă a grupei C a Cupei Africii pe Națiuni, înaintea căreia ambele selecționate erau calificate pentru sferturile de finală.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Aubameyang, în minutul 62.

În celălalt meci al grupei C, formația Marocului a învins, la Libreville, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa națională a Nigerului. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Belhanda, în minutul 79.

Clasamentul final al grupei C este următorul: 1. Gabon – 9 puncte, 2. Tunisia – 6 puncte, 3. Maroc – 3 puncte, 4. Niger – 0 puncte.

În sferturile de finală, Gabonul va întâlni ocupanta locului secund din grupa D, iar Tunisia va juca împotriva câștigătoarei grupei D.