Franța a învins Camerun cu scorul de 3-2 într-un meci amical! Moment de reculegere pentru Ekeng

Franța, prima adversară a României la turneul final al Campionatului European de Fotbal, a învins Camerun cu 3-2, într-un meci amical disputat pe Arena La Beaujoire din Nantes. Înaintea partidei s-a ținut un moment de reculegere în memoria lui Patrick Ekeng, fostul fotbalist al echipei Dinamo.

Selecționerul Didier Deschamps a început meciul în următoarea formulă: Lloris – Sagna, Rami, Koscielny, Evra – Pogba, Diarra, Matuidi – Coman, Giroud, Payet, iar pe parcursul jocului au mai fost folosiți Cabaye, Kante, Sissoko și Gignac.

Franța a deschis scorul în minutul 20, prin Blaise Matuidi, însă camerunezii au egalat două minute mai târziu prin Aboubakar. Naționala antrenată de Didier Deschamps a avut 2-1 la pauză, după golul reușit de Giroud în minutul 41. Camerunezii au egalat în minutul 88 prin Choupo Moting, însă la ultima fază a meciului, Payet a adus victoria pentru naționala Franței din lovitură liberă.

Campionatul European de Fotbal începe pe 10 iunie, cu meciul dintre Franța și România. Din grupa A mai fac parte Elveția și Albania.