Fostul arbitru Byron Moreno a fost eliberat din închisoare

Fostul arbitru ecuadorian Byron Moreno, închis timp de doi ani în Statele Unite ale Americii pentru trafic de heroină, a revenit în țara sa după ce și-a ispășit pedeapsa, informează AFP.

Moreno a fost arestat în septembrie 2010 pe aeroportul JFK din New York la sosirea din Ecuador, având atașate pe corpul său șase kilograme de heroină.

El a fost expulzat din SUA împreună cu 54 de sportivi ecuadorieni, a precizat un ofcial al statului sud-american. Pedeapsa lui Moreno a fost redusă pentru bună conduită.

Cariera sa de arbitru internațional, care a durat 16 ani, a fost marcată de mai multe suspendări și controverse. El a provocat un mare scandal după ce a arbitrat meciul Coreea de Sud – Italia, scor 2-1, după golul de aur, de la Cupa Mondială de fotbal din 2002, întâlnire soldată cu eliminarea europenilor în optimile de finală ale competiției.

Byron Moreno a fost numit de presa italiană „Bovina nedumerită”. Italienii l-au acuzat pe Moreno că la meciul cu reprezentativa Coreei de Sud nu a validat un gol marcat de Damiano Tommasi, că l-a eliminat eronat pe Francesco Totti și că a favorizat formația asiatică.

În septembrie 2002, Byron Moreno a fost suspendat 20 de etape după un meci de campionat între echipele Liga de Quito și Barcelona Guayaquil. În loc de șase minute de prelungire, el a acordat 12 minute, ajutând astfel echipa gazdă să înscrie.

Sursa: Mediafax

Publicat: 05 12. 2012, 15:09
Actualizat: 05 12. 2012, 15:10