Florin Andone, în centrul unui moment memorabil în meciul cu Barcelona. Ce a făcut Dani Alves pentru român

În ultima etapă din Primera Division, Cordoba, echipa la care evoluează românul Florin Andone, a fost învinsă categorică de Barcelona, scor 8-0, iar eșecul a fost echivalent cu retrogradarea în liga secundă pentru echipa spaniolă. Iar dacă eforturile atacantului de 22 de ani au părut a fi în zadar, Florin Andone a ieșit în evidență după 10 minute de joc, atunci când, după o ciocnire în careu cu Gerard Pique, și-a pierdut lentila de contact de la ochiul drept.

Românul, vizibil deranjat de acest lucru, a început să o caute prin jur, prin iarbă, iar o mână de ajutor a primit-o chiar de la adversarii săi. Fundașul brazilian Dani Alves a fost cel care a găsit lentila de contact și i-a înapoiat-o lui Andone, după câteva minute de derută, în care jucătorii Barcelonei l-au ajutat pe atacantul care se află pe lista preliminară pentru meciul naționalei de pe 13 iunie contra Irlandei de Nord.

Momentul din timpul partidei nu a fost trecut cu vederea de fani, care pe rețelele de socializare s-au amuzat de căutările intense ale jucătorilor prin iarbă: „Hai, Barcelona! Să vedem dacă reușim să găsim și cealaltă lentilă de contact”, au scris aceștia.

Publicat: 04 05. 2015, 12:03
Actualizat: 04 05. 2015, 12:04