Finlanda, calificare istorică la Euro 2020! E prima prezență din istorie la un turneu final european

Echipa naţională de fotbal a Finlandei a obţinut, vineri, prima calificare din istorie la Campionatul European. Formaţia antrenată de Markku Kanerva va participa la EURO 2020, care va avea loc în perioada 12 iunie-12 iulie.

Vineri, Finlanda a obţinut o victorie facilă contra celor din Liechenstein, scor 3-0, în penultimul meci din grupa J de calificare la EURO 2020. Tuominen, în minutul 21, şi Pukki, în minutele 64 şi 75, au marcat pentru nordici, care şi-au asigurat calificarea matematică la turneul final, de pe locul secund în grupă.

În grupa J de calificare, Italia nu mai poate pierde poziţia de lider, având deja 24 de puncte în primele opt meciuri. Pe locul secund va încheia Finlanda, care a ajuns la 18 puncte în nouă jocuri.